Szimpózium a szabadgyök kutatás legújabb eredményeiről
A Magyar Szabadgyökkutató Társaság 2015. március 7.-én sikeres továbbképző Szimpóziumot rendezett Gere Attila Pincészete támogatásával, a PTE Általános Orvosi Karán, OXIDATIV STRESSZ: Diagnózis és Terápia címmel.
A téma iránti nagy érdeklődést mutatta, hogy több mint 80-an regisztráltak a szimpóziumra elsősorban gyógyszerészek, szakorvosok, szakasszisztensek és PhD hallgatók.
Az elhangzott tudományos előadások egy része rávilágított a szabadgyökök biológiai szerepére , az őket közömbösítő antioxidánsok működésére, szervezetünk alkalmazkodási folyamataira ,az oxidatív stressz által kiváltott válasz reakciók jó és rossz oldalára.
Előadások hangzottak el az egyes betegségek és a szabadgyökök kapcsolatáról, igy a cukorbetegség, a szívizom rendellenességek, az érelmeszesedés, az érsebészeti beavatkozások hátterében szerepet játszó agresszív szabadgyökök kimutatásáról és káros hatásuk csökkentésének módszereiről.
Ugyancsak fókuszba kerültek a vörösvértestek, melyek oxigén szállításuk miatt a szabadgyök képzésben nagy szerepet játszanak, míg kimutatható alaki deformitásaik a kis erek keringését jelentősen károsíthatják.
Kiemelésre került,hogy a szervezetben kialakuló és laboratóriumi módszerekkel mérhető oxidatív stressz, mely a szabadgyökök és a védő antioxidánsok egyensúlyának aktuális állapotát, eltolódását jelzi, kedvezően befolyásolható. A terápia történhet természetes antioxidánsokkal ( áfonya, zöldségek, gyümölcsök , cékla, zeller, paradicsom stb.), amelyek közül kiemelhető a villányi Gere szőlőmag és héj őrlemény.
Mindezek hatása rendszeresen megismételt kontroll laboratóriumi vizsgálatokkal ellenőrizhető.
Az egyensúly elérése a folyamatosan képződő szabadgyökök és a szervezet speciális védő rendszere között, a betegségek megelőzéséhez, a stressz állapotok csökkentéséhez és az öregedés, valamint a velejáró degeneratív betegségek kialakulásának késleltetéséhez vezethet.